מכון פנדה פיזיותרפיה 

סמטת בית הבד 3 ת"א

Panda PT
מכון פנדה פיזיותרפיה 
סמטת בית הבד 3 ת"א
054-775-8428

פציעות ספורט

גם מי שאינו עוסק בספורט באופן מקצועי, עלול לסבול מפציעות ספורט. פגיעות במערכת השרירים ובשלד עלולות להגרם כתוצאה מעומס יתר ומאמץ מתמשך או כתוצאה מטראומה או מפציעה שנגרמה תוך כדי העיסוק בספורט. פיזיותרפיה נחשבת לטיפול שמרני בפציעות ספורט אך חשוב לזכור שהיא יכולה להיות גם תמיכה או השלמה של טיפול מסוג אחר. בפציעות ספורט, הפיזיותרפיה היא בדרך כלל חלק מרכזי בתהליך השיקום.

פיזיותרפיית ספורט

פיזיותרפיית ספורט היא התמחות באבחון, טיפול ושיקום פציעות ספורט. פיזיותרפיסט מומחה בפציעות ספורט נדרש להיכרות מעמיקה עם המחקר בתחום וסוגי הטיפולים המתאימים לטיפול פציעות ספורט ושיקום וחזרה לשגרת פעילות מלאה וליכולות שקדמו לפציעה. בנוסף, פיזיותרפיסט ספורט מנוסה בעבודה עם ספורטאים בשלב המורכב של התמודדות עם פציעה, עם הפסקה של שגרת האימונים המוכרת ועם חששות בדבר החלמה ושיקום. פיזיותרפיסט ספורט יכול לאפשר לספורטאי תהליך שיקום מקוצר ומואץ כדי להבטיח שמירה מרבית על יכולות קיימות והקטנת הסיכון לפציעה נוספת.

פציעות ספורט

פציעות ספורט נובעות משימוש לא נכון בגוף, לאורך זמן או מטראומה חמורה. פציעות ספורט נפוצות כמו דלקות גידים, כאבים במפרקים או שבריי מאמץ נגרמים מפעילות ספורטיבית מאומצת לאורך תקופה ארוכה ומאפיין גם ספורטאים חובבים וגם ספורטאים מקצועיים. פציעות ספורט מסוג אחר הן פציעות כמו נקע בקרסול, קרע בשריר או בגיד, שבר או פריקה של מפרק נגרמות מתאונה בעת האימון אבל מאפיינות גם ספורטאים חובבים שעוסקים בפעילות גופנית מאומצת לאחר תקופה ארוכה של חוסר פעילות, כמו גברים בגיל העמידה שמחליטים לצאת לריצה או להשתתף במשחק כדורסל ללא הכנה נאותה.

שגרה וחרום

פציעות ספורט חריפות שנגרמות כתוצאה מטראומה פיזית נקודתית דורשות בדיקה וטיפול רפואי, בחלק מהמקרים הטיפול יהיה בשיכוך כאבים, קיבוע ומנוחה בלבד וכך גם בחלק נכבד מפציעות שנגרמות ממאמץ מתמשך – ההמלצה היא מנוחה מוחלטת מהפעילות הספורטיבית שגרמה לפציעה אבל שמירה על פעילות ותנועה, בסוגי אימון אחרים, בהתאמה לכאב ולמוגבלויות שנוצרו בשל הפציעה. בחלק מהפציעות נדרשת התערבות רפואית בתרופות ולעתים אף התערבות כירורגית. אבל לאחר סיום הטיפול בפציעה כמקרה חירום, החזרה לשגרה מתאפשרת בעזרת תהליך שיקום מקצועי, שכולל בין השאר גם טיפולי פיזיותרפיה, של פיזיותרפיסט מומחה.

פגיעה חוזרת

כדי למנוע פציעה נוספת או החמרה של מצב קיים, מומלץ לבחון גם את שגרת האימונים ולהבטיח התאמה של עצימות הפעילות ושל סרגל המאמצים, הכנה נאותה בחימום ובמתיחות, מנוחה מספקת, ציוד מתאים וקיבוע של איברים שנחשבים בעיתיים. כמו כן, לאחר טיפול בפציעת ספורט נדרש תהליך שיקומי מקצועי וקפדני שכולל גם עבודה עם פיזיותרפיסט ספורט מקצועי שיידע להעריך מתי ניתן לחזור לפעילות מלאה מבלי לגרום לכאב או לנזק נוסף

ספורטאים קטנים

גם ספורטאים צעירים מתמודדים עם פציעות ספורט, עם הכאב הנלווה להן ועם התהליך הארוך והמורכב של שיקום לאחר פציעה. במקרה של פציעת ספורט אצל ילדים, גדלה החשיבות של שילוב פיזיותרפיה בתהליך הטיפול והשיקום כדי להבטיח החלמה מלאה מהפציעה ומניעה של השלכות בריאותיות קבועות, של כאב כרוני, של פציעות חוזרות ושל השפעה של הפציעה על תהליכי הגדילה של הילד. במקרה של פציעת ספורט אצל ספורטאי צעיר, חשוב לזכור שיכולת התנועה של הגוף ובריאותו הכללית של הילד חשובים יותר מחזרה לשגרת אימונים.

סיכום

פציעות ספורט הן פציעות נפוצות, גם בקרב ספורטאים מקצועיים וגם בקרב האוכלוסייה הכללית ובתוכה ספורטאים חובבים. חלק מפציעות הספורט נחשבות לפציעות קלות כמו נקעים, התייבשות או זעזוע מוח. אבל בקרב ספורטאים שמנסים למקסם את יכולות הגוף ניתן לראות גם פציעות חמורות יותר שדורשות טיפול תרופתי או כירורגי. אבל בכל סוג של פציעת ספורט יש חשיבות רבה לתהליך השיקומי שמטרתו להפחית כאב ולהחזיר לאיבר הפצוע את טווח התנועה המלא. עבור ספורטאים רבים, ההחלמה האמיתית מתרחשת רק אחרי שלב השיקום, כשהם עולים שוב על המגרש.

שאלות ותשובות בנושא פציעות ספורט:

פציעות ספורט שכיחות בקרב ספורטאים ויכולות לנוע בין קלות לסכנת חיים. הכרת הסוגים הנפוצים ביותר של פציעות ספורט יכולה לסייע במניעתן או לפחות להפחית את חומרתן. סוגים נפוצים של פציעות ספורט כוללים נקעים, מתיחות, שברים, נקעים וזעזוע מוח. בנוסף, פציעות תנועה חוזרות ונשנות כמו דלקת בגידים ובורסיטיס יכולות להתרחש גם כתוצאה משימוש יתר. הבנת גורמי הסיכון הקשורים לכל סוג של פציעה חשובה על מנת לנקוט באמצעי מניעה להפחתת הסבירות להידבקות בפציעה תוך כדי השתתפות בפעילויות ספורט.

פציעות ספורט הן תופעה שכיחה בקרב ספורטאים, במיוחד כשמדובר בספורט מגע. כספורטאי, חשוב לנקוט בצעדים הדרושים כדי להפחית את הסיכון לפציעות מסוג זה. ישנן אסטרטגיות שונות שבהן ספורטאים יכולים להשתמש כדי לעזור להם להישאר בטוחים על המגרש ולמנוע כל נזק לטווח ארוך. החל מחימום נכון ומתיחות לפני כל אימון או משחק, דרך שימוש בציוד מגן ומעקב אחר פרוטוקולי בטיחות, ישנן דרכים רבות לספורטאים להפחית את הסיכון לפציעות ספורט.

פיזיותרפיה היא חלק חשוב בטיפול בפציעות ספורט. זה עוזר להפחית כאב, להחזיר את טווחי התנועה ולחזק את האזור הפגוע. ישנם מגוון סוגי פיזיותרפיה שניתן להשתמש בהם לטיפול בפציעות ספורט, כגון טיפול ידני, פעילות גופנית טיפולית, גירוי חשמלי ואולטרסאונד. לכל סוג יש סט יתרונות משלו וניתן להשתמש בו בשילוב עם טיפולים אחרים כדי לעזור לספורטאים להתאושש במהירות ובבטחה מהפציעות שלהם.

תוכן עניינים

אודות המחבר:

Picture of אור אהרון

אור אהרון

פיזיותרפיסט משנת 2017 בוגר תואר ראשון B.P.T בעל תעודת הסמכה ממשרד הבריאות.
מנהל קליניקה פרטית בתל אביב ובמקביל מנהל מערך פיזיותרפיה במחלקת הנוער מכבי ת"א בכדורגל.

מאמרים נוספים בנושא פציעות ספורט:

Sports massage. Therapist working with shoulders
פציעות ספורט

פיזיותרפיסט ספורט

פיזיותרפיה ספורטיבית, היא תחום התמחות של פיזיותרפיה המתמקד בהערכה, אבחון, טיפול ומניעה של פציעות הקשורות לספורט ופעילות גופנית. זהו תחום הדורש הבנה מעמיקה של הביומכניקה

קרא עוד »

Panda PT
מכון פנדה פיזיותרפיה 
סמטת בית הבד 3 ת"א

לקבלת ייעוץ מקצועי וקביעת תור אנא השאירו פרטים או התקשרו 
054-775-8428

בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.