מכון פנדה פיזיותרפיה 

סמטת בית הבד 3 ת"א

Panda PT
מכון פנדה פיזיותרפיה 
סמטת בית הבד 3 ת"א
054-775-8428

פיזיותרפיה לרגליים

נהוג להתייחס אל הרגליים כאל יחידה אחת, אבל הרגליים מורכבות מחמישה חלקים: הגב התחתון, האגן, הירכיים, השוקיים וכפות הרגליים. תפקוד תקין של כל חלקי הרגליים נדרש לפעולות בסיסיות רבות, ביניהן עמידה, הליכה, קפיצה, ריצה ועוד. בעזרת פיזיותרפיה ניתן לפתור רק חלק מהבעיות הנפוצות ברגליים, אבל בהחלט ניתן להפחית ולהפסיק את הכאב ולהביא לטווח תנועה מלא של הגפיים התחתונות.

על הרגליים

למה אנחנו מתכוונים כשאנחנו אומרים רגליים? בדרך כלל אנחנו מתכוונים לכל הגפה התחתונה, מהאגן ומטה אבל לכל אחד מחלקי הרגל יש מאפיינים ותפקידים ייחודיים. האגן, לדוגמה מהווה בסיס לשרירים שאחראים על היציבות ועל יכולת התנועה של הגפה כולה. הירך והשוק, משמשות כמנוף לתנועת הרגל ולבלימת כוחות הפועלים עליה. וכף הרגל שתופסת תפקידים בשמירה על יציבות מבנה השלד, בבלימת זעזועים בזמן תנועה ובבקרה על תנועת הגוף במרחב. 

שרשרת המפרקים

הרגליים מורכבות משרשרת של מפרקים מורכבים וחשובים והגורם העיקרי לכאבים ברגליים הוא עומס יתר מתמשך. פעילות שיוצרת עומס קיצוני על הרגל כמו ריצה, קפיצה או הרמת משקלים כבדים עלולים לגרום לנזק ברקמות או לדלקת שגורמים לכאב. כאבי רגליים הם מגוונים מאוד ויש ביניהם כאבים בעצימות שונה, כאבים חולפים וכאבים כרוניים, כאבים מתגברים וכאבים חדים. כאבים ברגליים יכולים לגרום בעצמם לתופעות נוספות ולסימפטומים כמו נפיחות, נוקשות, חוסר תחושה, נימול, חולשה או הגבלה בתנועת הרגל.

טיפול פיזיותרפי

בעבר היה נהוג לטפל בכאבים ברגליים על ידי מנוחה של הרגליים. היום ידוע לנו שמנוחה יכולה להיות בעייתית ותנועה מבוקרת היא הדרך הטובה והבטוחה ביותר להתמודד עם כאבים ברגליים. פיזיותרפיסט הוא איש המקצוע המתאים ביותר ללוות אתכם בשלב הזה. פיזיותרפיסט מומחה יוכל לסייע לכם גם בשיכוך כאב קיים, גם בתרגול שיסייע לכם לחזק את שרירי הרגל ולהגביר את גמישותה וגם בהדרכה לקראת פעילות עתידית ועל הדרכים הנכונות לבצע פעולות יום יומיות כדי למנוע כאבים חוזרים ברגליים.

חלקי הרגל

ההתייחסות בעולם הרפואה וגם בעולם הפיזיו תרפיה אל הרגל היא כאל מערכת גדולה המורכבת ממערכות קטנות. משום שכל אחד מהחלקים ברגל הוא מבנה מורכב של עצמות, שרירים, גידים ועצבים ועבור כל אחד מהם יש טיפולים שונים ותרגילים שונים. כאבים בכף הרגל, כאבים בברך או בקרסול, כאבים בשוק או בירך, כאבים באגן או בעצם הזנב – כל אחד מהכאבים הללו מבטא מצב רפואי אחר ודורש טיפול שונה. בנוסף, גם בפיזיותרפיה ייעודית לאחד מחלקי הרגל, ישנם תמיד תרגילים שבהם מבצעים תנועה בעזרת הרגל כולה, כדי להשתמש בכל חלק מהרגל, בתפקידו הייחודי.

בכל גיל

פיזיותרפיה לרגליים היא טיפול המתאים לכל גיל. אצל ילדים צעירים, פיזיותרפיה התפתחותית עוזרת להם להתמודד עם קשיים מוטוריים או עם התפתחות מאוחרת או בלתי תקינה של מבנה הרגליים. פיזיותרפיה לרגליים ולכאבי רגליים מתאימה גם לבני הגיל השלישי, אצלם היא משככת כאב, שומרת על תנועתיות הגוף, מקלה על נוקשות ומסייעת בהתמודדות עם קשיים ביציבה או בשווי משקל. בין לבין, כאבי רגליים עלולים להגרם בכל גיל ובכל מקצוע ופיזיותרפיה תמיד תוכל להיות כלי לעזר.

סיכום

הרגליים הם אחד האיברים הגדולים, הכבדים והמורכבים בגוף וככזה, הוא נושא על עצמו אחריות ליציבות ולתפקוד התקין של כל הגוף. הרגליים הן הבסיס של הגוף בעמידה והאיבר הפעיל ביותר בכל פעילות גופנית, החל מהליכה וכלה בריצה וקפיצה והן גם שותפות חשובות בשינוי תנוחה, למשל בעמידה ממצב ישיבה. מגוון התפקידים הרחב של הרגליים הופך אותן לאיברים שנוטים להיפצע ולכאוב לא מעט. פיזיותרפיה היא הדרך המקצועית והבטוחה ביותר לאבחן את הכאב ואת הסיבה לו, לתרגל את הרגל לחיזוקה ולהגברת הגמישות, לעזור בהפחתת הכאב ולעתים אף בהעלמתו ממש ולבסוף, גם בהדרכה מפורטת על הדרך הנכונה לבצע תנועות ופעולות כדי להבטיח שלא נצטרך להתמודד שוב עם כאבי רגליים והן יוכלו לקחת אותנו לכל מקום שרק נרצה.

שאלות ותשובות בנושא פיזיותרפיה לרגליים:

פיזיותרפיה בכף הרגל היא טיפול יעיל למגוון רחב של מצבים, החל מדלקת כף הרגל ועד לדלקת בגיד אכילס. טיפול מסוג זה יכול לסייע בהפחתת כאב, שיפור הניידות והגברת הכוח בכפות הרגליים וברגליים התחתונות. זה יכול לשמש גם לטיפול בבעיות כמו בעיות שיווי משקל, הפרעות בהליכה וחוסר איזון ביציבה. בנוסף, הוא יכול לסייע במניעת פציעות ובשיקום פציעות קיימות.

פיזיותרפיה לכף הרגל היא סוג של פיזיותרפיה המסייעת לשיפור התפקוד, הכוח והתנועתיות של כפות הרגליים. זה יכול לשמש לטיפול במצבים שונים כגון פלנטר פאסייטיס, דלקת בגיד אכילס, דורבן בעקב ופציעות אחרות הקשורות לכף הרגל. היתרונות של פיזיותרפיה בכף הרגל כוללים שיפור שיווי המשקל, הפחתת כאב ודלקת, הגמישות וטווחי תנועה מוגברת, שיפור היציבה והקואורדינציה. בנוסף, זה יכול לעזור להפחית את הלחץ על כפות הרגליים ופלג הגוף התחתון על ידי מתן תמיכה לשרירים חלשים בכפות הרגליים.

פיזיותרפיה לכף הרגל היא סוג של פיזיותרפיה המתמקדת בטיפול בפציעות ובמצבים בכפות הרגליים. זה יכול לעזור להפחית כאב, לשפר את הניידות ולהחזיר את התפקוד. תרגילים הם חלק חשוב בפיזיותרפיה בכף הרגל והם יכולים לעזור לחיזוק השרירים בכפות הרגליים, לשפר את טווחי התנועה ולקדם ריפוי. ישנם מגוון תרגילים שניתן להמליץ עליהם לפיזיותרפיה בכף הרגל, לרבות מתיחות, חיזוק, תרגילי שיווי משקל ועוד.

תוכן עניינים

אודות המחבר:

Picture of אור אהרון

אור אהרון

פיזיותרפיסט משנת 2017 בוגר תואר ראשון B.P.T בעל תעודת הסמכה ממשרד הבריאות.
מנהל קליניקה פרטית בתל אביב ובמקביל מנהל מערך פיזיותרפיה במחלקת הנוער מכבי ת"א בכדורגל.

Panda PT
מכון פנדה פיזיותרפיה 
סמטת בית הבד 3 ת"א

לקבלת ייעוץ מקצועי וקביעת תור אנא השאירו פרטים או התקשרו 
054-775-8428

בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.