מכון פנדה פיזיותרפיה 

סמטת בית הבד 3 ת"א

Panda PT
מכון פנדה פיזיותרפיה 
סמטת בית הבד 3 ת"א
054-775-8428

פיזיותרפיה למרפק

המרפק הוא אחד המפרקים השימושיים ביותר בגופנו. כמעט כל תנועה של היד, הזרוע והאמה משתפת את המרפק. כתוצאה מכך, רבים סובלים מכאבים במרפק וממוגבלות תנועה שלו  בעקבות טראומה, מאמץ מתמשך או שחיקה והיחלשות של המרפק. כאבים ופגיעה ביכולת התקינה של המרפק לנוע עלולים להשפיע מאוד על התפקוד בשגרה. במצבים כאלה, פיזיותרפיה למרפק יכולה לסייע באופן משמעותי

איך בנוי מרפק?

המרפק בנוי משלושה מפרקים הממוקמים בקופסית מפרק משותפת. המפרק הראשון הוא מפרק הזרוע והגומד, מפרק הזרוע והחישור ומפרק החישור והגומד המקורב. שניים מהמפרקים אחראיים על תנועת האמה בכיפוף ובפשיטה והמפרק השלישי אחראי על תנועת הסיבוב של האמה ושל כף היד. המרפק שמחבר בין הזרוע לאמה, מאפשר לנו תנועה חופשית של האמה ושל כף היד. כל פציעה, דלקת או כאב במרפק משפיע באופן דרמטי על יכולת התנועה ומפריע לתפקוד היום יומי.

למה המרפק כואב?

לכאבים במרפק יכולים להיות גורמים רבים אבל ישנם מספר מצבים נפוצים במיוחד, שגורמים לכאב במרפק. המצב הנפוץ והמוכר ביותר מכונה מרפק טניס ובמסגרתו חשים כאבים בעצימות גבוהה בחלקו החיצוני של המרפק ובשורש כף היד. מרפק טניס נגרם מעומס יתר על הגיד המשותף של פושטי שורש כף היד. גם מרפק גולף הוא מצב מוכר שנגרם עקב עומס יתר ובמרבית המקרים יגרום לכאב בחלק הפנימי של המרפק, בו מצוי הגיד המשותף של כופפי שורש כף היד. גם תסמונת התעלה הקוביטלית היא מצב מוכר שגורם לכאב בשל בעיות מבניות ותפקודיות. בנוסף ישנם כאבים במרפק שמקורם בשבר, בדלקת או בפריקה של המפרק.

מה עושים עם המרפק?

בכל אחד מהמצבים שתיארנו ושגורם לכאב במרפק ישנם פתרונות הכוללים מנוחה ולעתים גם שילוב של גורם רפואי לטובת ייעוץ למקרה צורך בהתערבות כירורגית או בשיכוך כאבים חמורים. בנוסף לטיפולים אחרים או במקומם ניתן להיעזר בפיזיותרפיסט מומחה שיוכל לאבחן בדיוק את מקור הכאב ואת הגורם לו, להקל על הכאבים, לזרז את שלב ההחלמה ולשפר את יכולת התנועה. גם במקרים בהם נדרשת התערבות פולשנית כלשהי, שילוב פיזיותרפיה בשלב השיקום יוכל לסייע לשיקום מוצלח ולמניעת הישנות של הכאבים במרפק.

טיפול

כאב הוא סמן ברור לבעיה בגוף ואסור להתעלם ממנו. במידה שפונים לעזרה או לטיפול כבר בשלב מוקדם בו הכאב עדיין קל, עולה מאוד היכולת לפתור את הבעיה ללא התערבות פולשנית אלא בעזרת פיזיותרפיה בלבד. בעזרת ייעוץ והדרכה מפיזיותרפיסט שמומחה בפיזיותרפיה לאזור המרפק ניתן למצוא את המנחים או התנועות שעלולות לגרום לנזק או לכאבים ולמצוא דרכים להימנע מהן או להחליף אותן בתנועות נכונות יותר לשמירה על המרפק. בחלק מהמקרים פיזיותרפיסט יכול להמליץ גם על סד ליישור המרפק תוך כדי שינה, כדי למנוע כאבים עתידיים. גם במקרים בהם הנזק והכאב כבר ברמה גבוהה, יכולים טיפולים פיזיותרפיים לסייע בשיכוך כאב ובאימוץ הרגלים חדשים שיבטיחו שלא ייגרם נזק נוסף למרפק.

שיקום

לאחר כל סוג של טראומה למרפק, מומלץ לעבור שיקום פיזיותרפי. המרפק הוא איבר חשוב ומרכזי בעל מגוון תפקידים ולכן השימוש בו, חיזוק השרירים באזור, הרחבת טווח התנועה וייצוב המפרק דורשים תהליך שיקום מקצועי שיבטיח חזרה מלאה לתפקוד של המרפק הפגוע, כדי להבטיח שלא תהיה עוד מגבלה תנועתית על היד, שמשפיעה באופן דרמטי על התפקוד בשגרה.

סיכום

המרפק הוא מפרק מורכב שעלול להינזק בדרכים שונות ולגרום לכאב ולפגיעה בתפקוד התקין של האמה ושל היד כולה. המטרה הראשונית בטיפול פיזיותרפי בכאבים במרפק הוא הפסקת הכאב ובהמשך, שיפור טווח התנועה והסרת מוגבלויות תנועה, אם ישנן כאלה. לעתים, כדי לאפשר תרגולים פיזיותרפיים מסוגים שונים, נדרש לטפל בכאבים בתרופות אנטי דלקת ובתרופות משככות כאבים לטובת המשכיות הטיפול ללא גרימת סבל למטופל. בנוסף ממליצים לעתים פיזיותרפים, להתמקד בפעילות התרגול הפיזיותרפי ובשאר הזמן להשתמש ברצועה תומכת למען מנוחה מוחלטת של הזרוע כולה, בין הטיפולים.

שאלות ותשובות בנושא פיזיותרפיה למרפק:

פציעות במרפק עלולות להיות כואבות ומתישות, ופיזיותרפיה היא חלק חשוב בתהליך הריפוי. פיזיותרפיה יכולה לעזור להפחית כאב, לשפר את טווחי התנועה ולחזק את השרירים סביב המרפק כדי למנוע פציעות עתידיות. בנוסף, פיזיותרפיסטים מאומנים לזהות בעיות בסיסיות שעלולות לגרום או לתרום לפציעה. עם טיפול מתאים, פיזיותרפיה יכולה לעזור למטופלים להחזיר את כוחם וניידותם לאחר פציעה במרפק.

פיזיותרפיה במרפק היא דרך מצוינת לטפל במגוון רחב של מצבים המשפיעים על מפרק המרפק. מדלקת בגידים ובורסיטיס ועד לפציעות ברצועות, פיזיותרפיה במרפק יכולה לעזור לשפר את הגמישות, הכוח וטווח התנועה. זה יכול גם להפחית דלקת וכאב הקשורים למצב. ניתן להשתמש בסוג זה של טיפול הן במצבים אקוטיים והן במצבים כרוניים, בהתאם לחומרת הפציעה או המצב. עם הדרכה נכונה של פיזיותרפיסט מוסמך, פיזיותרפיה במרפק יכולה לעזור לך לחזור לפעילות הרגילה שלך במהירות ובבטחה.

פיזיותרפיה במרפק יכולה להיות דרך יעילה להפחתת כאב, החזרת טווחי תנועה ושיפור הכוח במפרק המרפק. עם זאת, חשוב להבין שלוקח זמן לגוף להחלים ושייתכן שלא ניתן לראות תוצאות מיד. באופן כללי, רוב האנשים שעוברים פיזיותרפיה במרפק יתחילו לראות תוצאות תוך ארבעה עד שישה שבועות של טיפולים רגילים.

תוכן עניינים

אודות המחבר:

Picture of אור אהרון

אור אהרון

פיזיותרפיסט משנת 2017 בוגר תואר ראשון B.P.T בעל תעודת הסמכה ממשרד הבריאות.
מנהל קליניקה פרטית בתל אביב ובמקביל מנהל מערך פיזיותרפיה במחלקת הנוער מכבי ת"א בכדורגל.

Panda PT
מכון פנדה פיזיותרפיה 
סמטת בית הבד 3 ת"א

לקבלת ייעוץ מקצועי וקביעת תור אנא השאירו פרטים או התקשרו 
054-775-8428

בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.