מכון פנדה פיזיותרפיה 

סמטת בית הבד 3 ת"א

Panda PT
מכון פנדה פיזיותרפיה 
סמטת בית הבד 3 ת"א
054-775-8428

פיזיותרפיה לכתף

הכתף היא מפרק מורכב שמחבר עצמות מרכזיות בגוף, שרירים, רצועות וגידים. היא מהווה חלק ממערכת חגורת הכתפיים שאחראית על מגוון תפקידים, ביניהם תנועה של הזרועות. חולשה של חגורת הכתפיים משפיעה על היציבה, ומייצרת לחצים שעלולים לגרום לכאבים. חיזוק חגורת הכתפיים בעזרת פיזיותרפיה נחשבת לדרך בטוחה ויעילה למנוע ולטפל בכאבים בכתף.

ראש על הכתפיים

חגורת הכתפיים מורכבת ממפרקי הכתף המורכבים ביותר בגוף האדם והוא המפרק בעל טווח התנועה הרחב ביותר בגוף. עצם השכם, שנמצאת בחגורת הכתפיים מתחברת לצלעות, לצוואר ולגב. המבנה המורכב מאוד של המפרק בכתף ושל חגורת הכתפיים כולה מאפשר שילוב, לכאורה בלתי אפשרי, של יציבות ויכולת תנועה. בחגורת הכתפיים השרירים אחראיים על יציבות דינמית ועל יכולת התנועה ואילו רצועות הכתף אחראיות על יציבות בלבד. המערכת המורכבת של חגורת הכתפיים מעוררת לעתים בעיות תפקוד, מגבלות תנועה וכאב.

כתף כואבת

מפרק הכתף מחבר שלוש עצמות גדולות – עצם הזרוע, עצם הבריח ועצם השכמה. בשל גודלו, טווח התנועה הרחב ומורכבות החלקים המרכיבים אותו, חשוף מפרק הכתף לפציעות מסוגים שונים. כאבים בכתפיים יכולים לנבוע ממגוון של סיבות שכוללות קרעים או הסתיידויות בגידים, קרעים בסחוס ההיקפי או ניוון של המפרק, שברים, פריקה של הכתף או כתף קפואה שהוא מצב שהו מוגבלת מאוד יכולת התנועה בכתף וטווח התנועה מצטמצם מאוד.

כתפיים בעידן המודרני

בימינו, כאשר רובה של האוכלוסייה עובדת בישיבה מול מחשבים או מול שולחנות ומבלה בשעות הפנאי בעיקר מול מסכים נוצר מצב המכונה אורח חיים ישבני, כלומר אורח חיים פאסיבי ולא פעיל. השילוב של חולשת השרירים, בעיקר באזור חגורת הכתפיים האחראית, בין השאר, גם על יציבה נכונה וזקיפות קומה ובעיות של חוסר התאמה ארגונומית של הציוד ושל סביבת העבודה למנחים בריאים ולתנועות נכונות של הגוף.

דלקת

במצב של דלקת, הגוף מבריא רקמות גוף שניזוקו. דלקת בכתף יכולה להגרם מחזרתיות על תנועה לא נכונה, משחיקת הסחוס, מתאונה או פציעה או מקרעים בשרירים שנוצרים ממאמץ יתר מתמשך. כתף מודלקת תהיה בדרך כלל חמה ואדומה, תגרום לכאב ולחולשה באזור הכתף או בכל היד אבל עיקר ההשפעה של דלקת בכתף היא על נוקשות המפרק ופגיעה בטווח התנועה בגלל כאב שמלווה את הפעולה. דלקות בגוף דורשות טיפול הקשור לחומרת מצב הדלקת – לעתים יידרשו רק מנוחה וקומפרסים, לעתים יידרשו רמות שונות של שיכוך כאב בתרופות, במשחות ובמקרים מסוימים גם בזריקות של תרופות נגד דלקת או של סטרואידים.

פיזיותרפיה לכתף

טיפול פיזיותרפי יכול לסייע במניעה של דלקות ותופעות נוספות שעלולות לגרום לכאבים בכתף, על ידי הדרכה והנחייה אודות השימוש הנכון במפרק הכתף. אבל גם בשלב בו הכתף כבר פגועה, טיפול בפיזיותרפיה יכול לעזור למפרק הכתף לשוב לטווח תנועה מלא ולתפקוד מרבי ובהמשך יכול לסייע גם בחיזוק נוסף של השרירים. הטיפול הפיזיותרפי מתחיל בשלב בו הוא הכאב בעצימות רבה ובמסגרת הטיפול, הפיזיותרפיסט ידריך את המטופל בשיטות להפחתת הכאב באופן הדרגתי, כדי לאפשר תרגולים שמשתמשים בכל טווח התנועה של המפרק. בהמשך הטיפול, יותאמו למטופל תרגילים שמטרתם לחזק ולהגמיש את האזור.

סיכום

אם נדמה לכם שכאבים בכתף הם תופעה נדירה, נגלה לכם שכאבים בכתף מופיעים באחוזים מסוימים אצל צעירים ואחוז הסובלים מכאבים בכתף עולה עם הגיל ואצל חולים מעל גיל שמונים נמצאו כבר למעלה מ-60% שסובלים מרמה כלשהי של כאב ומוגבלות בכתף. כאבים בכתף יכולים להגרם מסיבות שונות והם עלולים לגרום להימנעות מתנועה כדי להימנע מכאב. אבל הבחירה לא להזיז את הכתף עלולה להיות בעייתית שכן כתף נוטה לאבד טווח תנועה כשהיא ללא תנועה ובמקביל, מפרק ללא תנועה עלול לגרום לבעיות כואבות נוספות בהמשך. לכן כדאי לבחור בטיפול פיזיותרפי שהתרגילים בו יעזרו לזרז את תהליך ההחלמה, לשכך את הכאבים ולהחזיר לכתף את טווח התנועה המלא שלה.

שאלות ותשובות בנושא פיזיותרפיה לכתף:

פיזיותרפיה היא טיפול יעיל לכאבים ופציעות בכתף. זה יכול לעזור להפחית דלקת, לשפר את טווחי התנועה ולחזק את השרירים סביב מפרק הכתף. אבל מה היתרונות ארוכי הטווח של פיזיותרפיה לכתף?

מחקרים הראו כי פיזיותרפיה יכולה לספק הקלה ארוכת טווח בכאבי כתף ולשפר את התפקוד הכללי. פיזיותרפיסטים משתמשים במגוון טכניקות כמו מתיחות, תרגילי חיזוק, טיפולים ידניים וגירוי חשמלי כדי לעזור למטופלים להשיג את מטרותיהם. טיפולים אלו יכולים לעזור להפחית כאב, להגדיל את טווחי התנועה והכוח, לשפר את היציבה והשיווי משקל, כמו גם למנוע פציעות עתידיות או הישנות של תסמינים.

פיזיותרפיה בכתף היא סוג של שיקום שעוזר להחזיר כוח, גמישות וטווחי תנועה במפרק הכתף. זה יכול לשמש לטיפול בפציעות או במצבים כגון קרעים בשרוול המסובב, תסמונת כתף קפואה ודלקת בגידים. משך הזמן שלוקח להחלים מפיזיותרפיה בכתף תלוי בחומרת הפציעה או המצב ובמידת ההקפדה שהמטופל ממלא אחר הוראות המטפל שלו. עם זאת, עם מפגשי טיפול ותרגילים קבועים בבית, רוב המטופלים יכולים לצפות לשיפורים תוך מספר שבועות.

כאבי כתף יכולים להיות מצב מתיש שמשפיע על אנשים רבים. למרבה המזל, ישנם מספר תרגילים שאתה יכול לעשות כדי לעזור להפחית את אי הנוחות ולשפר את טווח התנועה שלך. על ידי ביצוע תרגילים ממוקדים, אתה יכול לחזק את השרירים בכתפיים ולשפר את גמישותם, מה שמקל על ביצוע פעולות יומיומיות. במאמר זה, נדון בכמה מהתרגילים הטובים ביותר להקלה על כאבי כתף וכיצד הם יכולים לעזור לך לנהל את אי הנוחות שלך.

תוכן עניינים

אודות המחבר:

Picture of אור אהרון

אור אהרון

פיזיותרפיסט משנת 2017 בוגר תואר ראשון B.P.T בעל תעודת הסמכה ממשרד הבריאות.
מנהל קליניקה פרטית בתל אביב ובמקביל מנהל מערך פיזיותרפיה במחלקת הנוער מכבי ת"א בכדורגל.

מאמרים נוספים בנושא פיזיותרפיה לכתף:

Woman has shoulder pain
פיזיותרפיה לכתף

כאבים בכתף

כאבי כתף הם אחת מתלונות השרירים והשלד השכיחות ביותר, המשפיעות על אנשים מכל הגילאים והרקעים. בין אם אתם ספורטאים מקצועיים או עובדי משרד המרותקים לשולחן

קרא עוד »

Panda PT
מכון פנדה פיזיותרפיה 
סמטת בית הבד 3 ת"א

לקבלת ייעוץ מקצועי וקביעת תור אנא השאירו פרטים או התקשרו 
054-775-8428

בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.