מכון פנדה פיזיותרפיה 

סמטת בית הבד 3 ת"א

Panda PT
מכון פנדה פיזיותרפיה 
סמטת בית הבד 3 ת"א
054-775-8428

פיזיותרפיה לכף היד

היד היא איבר מורכב בעל תפקידים רבים. בין אם מדובר באחיזה בחפצים, בהחזקת עיפרון או בכתיבה בעט, היד ממלאת תפקיד חשוב בפעילות היומיומית של אדם. עם זאת, האיבר המדהים הזה פגיע לפציעות שונות ולמצבים אחרים שיכולים להשפיע על ניידותו ותפקודו. אם לא מטופלים, מצבים אלו עלולים להוביל לכאבים עזים, נפיחות והגבלת תנועה באזור הפגוע. מאמר זה בוחן את אפשרויות הטיפול בפיזיותרפיה ביד.

מהם טיפולי פיזיותרפיה?

טיפולי פיזיותרפיה הם טיפולים שעובדים על שיקום וטיפול בפצעים, חבלות, עיוותי שרירים, כאבים שונים, ועוזרים בהתאוששות ממקרים גופניים שונים. בהתאם לצורך, הטיפולים יכולים להתמקד בבעיות שיותר קשורות למבנה אורתופדי, או אפילו לעבוד על טיפול בקשיים נוירולוגים. טיפולי פיזיותרפיה מאפשרים הגמשה ושיקום אורתופדי ממוקד, בהתאם לאזור שדורש טיפול בגוף, דרך טיפולים ותרגילים ספציפיים לחיזוק השרירים התומכים, שיפור יציבה וטיפולים שונים במפרקים ואזורים נוספים. כך טיפולי פיזיותרפיה מאפשרים החזרה של כף היד לשימוש – החזרה של השרירים, המפרקים והעצמות מסביב לאזור לתפקוד טוב ונוח.

האם לפנות לפיזיותרפיסט כדי לקבל טיפול ביד?

פיזיותרפיה היא אפשרות טיפול יעילה מאוד עבור מצבי ידיים רבים, במיוחד אלה המערבים את האצבעות והמפרקים שלהן. הסיבה לכך היא שהידיים הן שרירים ומפרקים מורכבים ומסובכים, ופיזיותרפיה טובה יכולה לסייע בטיפול בפציעות ובמצבים רבים המשפיעים על אזורים אלו. יתר על כן, פיזיותרפיה חורגת מטיפול רק בסימפטומים הספציפים לפציעה או למצב. הטיפולים יכולים לעזור לשפר את המצב והתפקוד של היד על ידי חיזוק השרירים ושיפור ניידות המפרק. עם זאת, כמו כל טיפול רפואי אחר, חשוב להתייעץ עם פיזיותרפיסט לבעיות ידיים אם הכאב והתסמינים חמורים מדי עד שמשפיעים על התפקוד היום יומי. ברוב המקרים, ניתן לטפל בבעיות בבית באמצעות שימוש בתרופות לשיכוך כאבים ותרופות אנטי דלקתיות, בשילוב של פיזיותרפיה במרפאות ושילוב של תרגילים מתאימים במהלך שאר הזמן. 

מצבים שונים המשפיעים על היד

ישנם מצבים שונים שיכולים להשפיע על תפקודי כף היד – נקעים שונים, סדקים בעצמות, עקמות של האצבעות ואפילו פגיעות בשרירי כף היד. מצבים חמורים מסוימים ידרשו ניתוח קודם ושילוב של תרופות להחלמה, אך המון מהמצבים האלה, יחד עם מצבים קלים יותר, יכולים להיעזר בשילוב טיפולי פיזיותרפיה לחיזוק כף היד והחלמה תקינה.

תרגילים להתאוששות לאחר פציעה ביד

תרגילים לשיפור כוח היד – זה עוזר להגביר את כוח השרירים ביד שלך, מה שעוזר להפחית כאב ולשפר את התנועה באזור הפגוע. ניתן לעשות תרגילי חיזוק ידיים בישיבה או בשכיבה. בעזרת כדור או משקולת, כווצו את היד בין הרגליים, תוך הרחבת היד הצידה. הזזת היד תוך כדי לחיצת הכדור בין הידיים מפעילה את שרירי האמה שעוזרים לייצב את היד ולמנוע את החלקה. התרגילים מאפשרים חיזוק של הסביבה הקשורה לכף היד ובכך תמיכה בה. תרגילים לחיזוק שורש כף היד והאצבעות – זה עוזר למנוע נוקשות וכאבים במפרקים ושרירי היד אם אדם נפצע או סובל מהתכווצויות, נקעים, פגיעות מפרקים ועוד. בעזרת רצועות התנגדות או משקולות, הזיזו את פרק כף היד והאצבעות בתנועת קשתות כדי לחזק אותן. 

את כל התרגילים השונים ניתן לבצע רק לאחר אישור רופא מומחה – כך שלא יווצרו נזקים שונים בעקבות תנועות שגויות או חוסר התאמה של התרגיל למצב.

סיכום

פציעות ומצבים ביד עלולים להיות כואבים ומתישים ביותר. למרבה המזל, ניתן לטפל במצבים אלו באמצעות פיזיותרפיה. פיזיותרפיה היא אופציה טיפולית המתמקדת בריפוי הגוף בכללותו. בעזרת פיזיותרפיה תוכלו לחזור לחיים הרגילים ולחדש את הפעילות היומיומית הרבה יותר מהר מאשר אם הייתם מנסים לעשות זאת בעצמכם. הדבר הטוב ביותר הוא שניתן לעשות פיזיותרפיה בבית באמצעות תרגילי פיזיותרפיה. תרגילים אלו יכולים להיעשות במגוון דרכים, כמו בישיבה ושכיבה, בעמידה וכדומה. ניתן לבצע פיזיותרפיה על ידי פיזיותרפיסט מורשה, וניתן לבצע אותה במסגרת חוץ. פיזיותרפיה היא אפשרות טיפול יעילה למחלות ידיים רבות, והיא יכולה לעזור לאנשים לשפר את הניידות והתפקוד שלהם.

שאלות ותשובות בנושא פיזיותרפיה לכף היד:

פיזיותרפיה היא דרך מצוינת לשפר את הכוח והניידות של הידיים. זה יכול לעזור להפחית כאב ונוקשות, לשפר את טווחי התנועה ולהגביר את התפקוד. פיזיותרפיסטים מאומנים להעריך את צרכי המטופלים שלהם ולפתח תכנית טיפול פרטנית שתעזור להם להגיע למטרותיהם. מתרגילים ועד לטכניקות ידניות, פיזיותרפיסטים יכולים להשתמש במגוון טיפולים כדי לעזור לאנשים עם מצבי ידיים לחזור לתפקוד ולחזור לפעילויות שהם נהנים מהם.

האם יש תרגילים שאני יכול לעשות בבית כדי להשלים את מפגשי הפיזיותרפיה שלי?

אם אתה מחפש דרכים להשלים את מפגשי הפיזיותרפיה שלך, יש הרבה תרגילים שאתה יכול לעשות בבית. מתרגילי מתיחה וחיזוק ועד פעילויות שיווי משקל וקואורדינציה, לא חסרות אפשרויות לשיפור הבריאות הגופנית שלך. על ידי ביצוע תרגילים אלה באופן קבוע, אתה יכול לעזור להאיץ את תהליך ההתאוששות ולשפר את היעילות של פגישות הפיזיותרפיה שלך.

פיזיותרפיה בידיים היא דרך מצוינת לעזור לשפר את הכוח, הניידות וטווח התנועה של הידיים. זה יכול גם לעזור להפחית כאב ודלקת. אבל כמה זמן בדרך כלל לוקח לראות תוצאות? בהתאם לחומרת הפציעה או המצב, זה יכול לקחת בין כמה שבועות למספר חודשים עד שתתחיל לראות שיפורים בתפקוד היד שלך. עם זאת, עם ביקורים ותרגילים קבועים כפי שנקבע על ידי הפיזיותרפיסט שלך, אתה צריך להתחיל לראות שיפורים בתפקוד היד שלך לאורך זמן.

תוכן עניינים

אודות המחבר:

Picture of אור אהרון

אור אהרון

פיזיותרפיסט משנת 2017 בוגר תואר ראשון B.P.T בעל תעודת הסמכה ממשרד הבריאות.
מנהל קליניקה פרטית בתל אביב ובמקביל מנהל מערך פיזיותרפיה במחלקת הנוער מכבי ת"א בכדורגל.

Panda PT
מכון פנדה פיזיותרפיה 
סמטת בית הבד 3 ת"א

לקבלת ייעוץ מקצועי וקביעת תור אנא השאירו פרטים או התקשרו 
054-775-8428

בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.